Megbízhatóság és gazdaságos üzemeltetés

A MONSANTO nagyigmándi vetőmagüzemében októberben került átadásra az az egyedülálló biztonsági felszereltséggel ellátott targoncaflotta, amelyet a NAGOYA Kft. szállított.

Az amerikai tulajdonú MONSANTO Hungária Kft. 1997 óta van jelen Magyarországon, kezdetben növényvédő szereket és bérfeldolgozásból származó vetőmagot forgalmazott, majd 5 évvel ezelőtt, egy cégfelvásárlást követően beindította a jelenleg is Nagyigmándon működő üzemét, amely vetőmagfeldolgozással és kiszereléssel foglalkozik. Az elmúlt 3 évben a cég mintegy 15 milliárd forintot fordított kapacitás- és technológiafejlesztő beruházásokra. Ennek keretében teljes körűen felújították az üzemet, megduplázták a hibridkukorica, valamint őszi káposztarepce vetőmag termelő kapacitást, s ma már a legmodernebb vetőmagfeldolgozó technológiákkal maximum 6000 hektáron állítanak elő 1,2-1,5 millió zsák DEKALB vetőmagot évente. 

Nagyigmándról látják el DEKALB vetőmaggal Magyarországon kívül az egész közép-kelet-európai régiót, de jelentős mennyiséget gyártanak az ukrán és orosz piacokra is. A raktározási körülmények fontos szerepet játszanak a kiszerelt vetőmagtételek minőség-megőrzésében, ezért a tárolási kapacitás felújítására és bővítésére is nagy hangsúlyt helyezett a cég az elmúlt években. Egy teljesen új 5000 m2-es hűtött raktárt is építettek, melynek páratartalma 50%-os, állandó hőmérséklete pedig 10 oC (+/-0,5 oC), mivel ilyen tárolási körülmények között a vetőmagok sokkal jobban megőrzik minőségüket, a rovarkártevők pedig nem tudnak szaporodni. 

A nagyigmándi üzem összesen 14 000 m2 raktárterülettel rendelkezik, s az anyagmozgatási munkafolyamatokat egy 11 gépből álló targoncaflottával végzik, melynek nagyobb része 1,5 tonnás gázüzemű targonca a raktárak közötti mozgatásokra, illetve a kamionok rakodására, kisebb része pedig elektromos gép beltéri munkavégzésre. Emellett még 2 darab 3 tonnás gázüzemű targoncát is használnak a telephelyen. 

Az üzemben 3 vagy 4 műszakban folyik a termelés, és műszakonként 5-9 darab targoncával oldják meg az anyagmozgatási feladatokat. A MONSANTO nagyigmándi telephelyén a targoncaflotta egy részének megújítására ebben az évben került sor. – A korábban üzembe állított gépekre kötött 3 éves bérleti szerződésünk lejárt, ezért 2016 áprilisában tendert írtunk ki 7 darab targonca beszerzésére. 

A flotta másik részét képező, 4 darab gépet pedig 2 évvel ezelőtt, az új 5000 m2-es hűtött raktárunk átadásával egy időben szereztük be, így ezek lecserélése még nem vált esedékessé ebben az évben. A targoncák kiválasztásánál a megbízhatóság és a gazdaságos üzemeltetés mellett elsődleges szempont volt, hogy a forgalmazó cég a gépeket munkavédelmi jellegű extra felszereltséggel szállítsa. 

Mivel a MONSANTO cégcsoportnál európai szinten a UniCarriers a preferált géptípus, ezért az idei tenderen mi is ezeket, Magyarországon a NAGOYA Kft. által forgalmazott targoncákat szereztük be bérleti konstrukció keretében – mondta Mészáros András, a MONSANTO nagyigmándi üzemének vezetője.

Extra biztonsági felszereltség

Az idén október végén üzembe állított anyagmozgató gépflotta 1 darab 3 tonnás és 4 darab 1,5 tonnás gázüzemű targoncából, valamint 2 darab 1,6 tonnás elektromos homlokvillás gépből áll. A gépek kimagasló biztonsági felszereltséggel kerültek átadásra, s ennek meghatározó elemei a PAS gyalogosvédelmi rendszer, a különböző biztonsági fények, melyek elölről, hátulról piros, illetve kék színnel jelzik a targonca közeledtét. A targoncák oldalára felszerelt, egyedülálló piros veszélyzóna lámpa figyelmezteti a gyalogosokat a gépek oldalról történő megközelítésének veszélyeire. 

Balról: Mészáros András, a MONSANTO nagyigmándi üzemének vezetője és Krasnyánszki Sándor, a NAGOYA Kft. értékesítési vezetője

Az extra felszereltség része még a VOM targoncafelügyeleti rendszer, az anyagmozgatási folyamatokat nagymértékben meggyorsító villakitoló adapter, illetve az udvartisztítás hatékonyság növelése céljából egy söprűadapter – mondta Krasnyánszki Sándor, a NAGOYA Kft. értékesítési vezetője. 

Mivel a legtöbb munkatársunk a csomagolótérben tartózkodik, ezért elsősorban itt szerettük volna csökkenteni a dolgozóink zajártalommal, illetve a gázüzemű gépek égéstermékeivel szembeni kitettségét, ezért erre az üzemi területre munkavédelmi szempontú PAS rendszerrel felszerelt elektromos targoncákat rendeltünk. Ennek az a lényege, hogy minden egyes targoncára egy eszközt telepítettünk, amely 7 m átmérőjű területen jelet bocsát ki. A gyalogosokat is elláttuk egy aktív eszközzel, amely riasztási jeleket ad, amikor a gyalogos megközelíti a targoncát. A rendszerben felhasználótól függően különböző riasztási szinteket lehet beállítani, így különböző figyelemfelkeltő eszközöket, például villogó fényt, kürtöt lehet aktiválni, illetve csökkenthető a targonca sebessége. 

Főként azért döntöttünk a szenzoros gyalogosvédelmi rendszer mellett, mert a csomagolótér számos részén szűkös a hely. A PAS-rendszer nagy előnye, hogy a targonca közelében gyalogost észlelve a figyelmeztető hang- és fényjelzés mellett automatikusan lelassítja a gépet. Emellett a targonca elöl és hátul, illetve oldalt jelzőfényeket vetít a közlekedési útra, mely a kapuknál, sarkoknál, tolatásnál igen fontos figyelmeztetés a közelben dolgozó gyalogosok számára – emelte ki a PAS- és az egyéb biztonsági rendszerek előnyeit Mészáros András. A targoncaflotta, illetve a targoncavezetők teljesítményének követésére, valamint a gépek kihasználtságának elemzésére a NAGOYA Kft. a UniCarriers targoncák mellett VOM targoncafelügyeleti rendszert is szállított a MONSANTO számára. 

A rendszer abban van nagy segítségünkre, hogy fejlesszük és biztonságosabbá tegyük folyamatainkat. A flottamenedzsment révén információt tudunk gyűjteni a targoncák kihasználtságáról, a kisebb nagyobb esetleges koccanásokról, a kritikus pontokról, illetve ezáltal műszakvezetőink is nagyobb kontrollal fognak rendelkezni mind a gépek, mind a targoncavezetők felett, hiszen könnyebben tudják ellenőrizni az anyagmozgatási munkafolyamatokat, s ha valamelyik gépkezelőt fejleszteni szükséges, akkor az a flottamenedzsment rendszerből kinyert adatok alapján hamar kiderül. 

Emellett a VOM-rendszer alkalmazásának számos egyéb előnye is van: időben jelzést kapunk az esedékes szervízekről, vagy például a gépkezelő a targonca indítása előtt el kell, hogy végezze az ellenőrzéseket – mondta Mészáros András. 

Forrás: https://www.scmonitor.hu

Amik még érdekelhetik

Legfrissebb híreink